MCBÜYÖS için başvuru koşulları nelerdir?

Lütfen ilgili web sayfasını ziyaret ediniz: http://yos.cbu.edu.tr/basvuru/basvuru-kosullari.14577.tr.html

 

MCBÜYÖS için başvuru işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Sınav başvuru işlemleri yurt içinden ve yurt dışından MCBÜYÖS’ün internet adresinden (http://yos.cbu.edu.tr/) yapılmaktadır. Başvuru süresi dışında yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Başvuru için Aday Başvuru Formunun doldurulması ve sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir. Sınav ücreti ödendikten sonra adayların başvurusu onaylanacaktır. Sınav ücretini yatırmayan adayın başvurusu kabul edilmez.

Başvuru formunu doldururken: Formda girilen bilgilerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Formun kimlik ile ilgili bilgi alanlarına adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir. Formun üzerindeki ilgili alana adayın elektronik ortama aktarılmış vesikalık fotoğrafı eklenmelidir. Bu fotoğraf sınav giriş belgesi, sınav sonuç belgesi, kayıtta ve öğrenci kimlik belgesi üzerinde yer alacağından, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır.

 

MCBÜYÖS’e başvuracak adaylar sınav ücretinin nasıl yatıracaklar?

MCBÜYÖS’e başvuracak adaylar, sınav ücretini başvuru süresi içinde havale/eft ile ödeyecektir.

 

MCBÜYÖS sınavı için yatırılan ücretlerin iadesi var mı?

Ücretini yatırdığı halde başvurmaktan vazgeçen, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan ve ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran adayların ücretleri geri verilmez. Adaylardan alınan sınav ücretleri gelecek yıllara devredilmez.

 

MCBÜYÖS ne tür sorulardan oluşmaktadır?

MCBÜYÖS’te Temel Öğrenme Becerileri Testi uygulanacaktır. Temel Öğrenme Becerileri Testi 80 sorudan (40 soru Temel Öğrenme Becerileri, 30 soru Matematik ve 10 soru Geometri) oluşmakta olup, adayların soyut düşünme güçlerini ölçmeyi amaçlayan sorular ile matematik sorularından oluşmaktadır.

 

MCBÜYÖS kaç dilde uygulanmaktadır?

Soru kitapçıkları Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde hazırlanmaktadır.

 

MCBÜYÖS Sınav Giriş Belgesi nereden alınacaktır?

Adaylar, sınav salonları ilan edildiğinde, http://yos.cbu.edu.tr adresinden Sınav giriş belgesi çıktısı alabilirler. Sınav giriş belgesi olmayan adaylar sınava alınmazlar.

 

Sınav günü adayların yanlarında bulundurmak zorunda olduğu belgeler nelerdir?

Adaylar sınava girerken pasaport ve sınav giriş belgesini yanlarında bulundurmak zorundadır.

Adayların cep telefonu ve hesap makinası ile sınava gelmeleri kesinlikle yasaktır. Adaylar, kimlik kontrolleri yapılarak sınav salonuna alınırlar. Sınav tek oturum şeklinde tamamlanır. Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınavın yapılacağı bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

 

Soru kitapçığı ve cevap kâğıdına dair dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Soru Kitapçığındaki bütün sorular “çoktan seçmeli” tipte sorulardır. Her soru için beş farklı seçenek verilmiş olup bunlardan yalnızca biri sorunun doğru cevabıdır. Cevap kâğıtlarında, bir soru için birden fazla seçenek işaretlenmişse veya bir seçenek için ayrılan yer cevap kâğıdı işaretleme kurallarına uygun işaretlenmemişse o soru için verilen cevap yanlış sayılır. Cevapların cevap kâğıtlarına işaretlenmiş olması gerekir. Soru kitapçığına işaretlenen cevaplar geçersiz sayılır. Sınav süresince adayların konuşmaları, kopya çekmeleri ve kopya vermeleri sınav kurallarına aykırıdır. Böyle davrandığı herhangi bir yolla saptanan adayların sınavları geçersiz sayılır. Sınav sonunda her aday, kullandığı soru kitapçığını ve cevap kâğıdını salon görevlilerine kurallara uygun olarak teslim etmesi gerekir. Sınav kurallarına uymadıkları veya sınav sonunda gerekli belgeleri teslim etmedikleri için sınavları geçersiz sayılan adayların cevap kâğıdı değerlendirmeye alınmaz ve bu adaylar için sınav sonuç belgesi düzenlenmez.

 

MCBÜYÖS sonuçları nereden öğrenilebilir?

Sınav sonuçları sadece http://yos.cbu.edu.tr internet sayfasında yayınlanır.  Adaylar, sisteme kayıt oldukları e-posta ve şifre ile sınav sonuçlarını öğrenilebilir. Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan her aday adına sınav sonuç belgesi düzenlenir.

 

MCBÜYÖS sonuç belgesinin geçerlilik süresi nedir?

MCBÜYÖS sonuç belgesinin geçerlilik süresi 2 (iki) yıldır.

 

MCBÜYÖS sonucuna göre yerleştirilmeler nasıl yapılmaktadır?

Adayların başvurularının değerlendirilmesi MCBÜYÖS puanı dikkate alınarak yapılır.

 

Tercih yapabilmek için en düşük kaç puan almak gerekmektedir?

MCBÜYÖS sınavından en düşük 40 standart puan alan öğrenciler örgün öğretim programları için tercih yapabilmektedir.

 

Ülke kontenjanı ne şekilde uygulanıyor?

Ülke kontenjanı uygulanmamaktadır.

 

Eğitim dili Türkçe olmayan programlarda Türkçe Dil puanı şartı aranıyor mu?

Hayır, bu programlar için Türkçe Dil Puanı şartı aranmıyor.

 

Adayların Türkçe yeterlilik düzeyi nasıl belirleniyor?

Lütfen ilgili web sayfasını ziyaret ediniz: http://yos.cbu.edu.tr/tercih/turkce-ve-ingilizce-yeterlilik-duzeyleri.14589.tr.html

 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne uluslararası öğrenci yerleştirmelerinde başka üniversitelerin puanları kullanılabiliyor mu?

Evet, başka üniversitelerin YÖS sonuçlarıyla üniversitemize başvurabilirsiniz. YÖS sonuçları kabul edilen üniversitelerin listesi için lütfen ilgili siteyi ziyaret ediniz: http://yos.cbu.edu.tr/tercih/kabul-edilen-sinavlar.14595.tr.html

 

Yetenek sınavı ile girilen programlar için tercih yapılacak mı?

Evet, tercih yapılması gerekmektedir.

 

Tercihler sonrasında ek yerleştirme olacak mı?

Evet. İlk yerleştirmeden sonra, açık kalan kontenjanlar belirlenip ilan edilecek ve akabinde ek yerleştirmeler yapılacaktır.

 

MCBÜYÖS sonucunu hangi üniversiteler kabul etmektedir?

Lütfen ilgili web sayfasını ziyaret ediniz: http://yos.cbu.edu.tr/tercih/mcbuyosu-kabul-eden-universiteler.14594.tr.html

Başka üniversitelere MCBÜYÖS puanıyla ne şekilde başvuruluyor?

Adaylar MCBÜYÖS web sayfasında (http://yos.cbu.edu.tr/) Aday İşlemleri menüsünden sınav sonuç belgelerinin çıktısını alarak, MCBÜYÖS sonucunu kabul eden üniversitelerin tamamına kontenjan dâhilinde başvurabilirler. Diğer üniversitelerin başvuru koşulları hakkında bilgi almak için ilgili üniversitenin internet sayfası ziyaret edilmelidir.

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik