Türkiye’de öğrenim görecek olan yabancı uyruklu (uluslararası) öğrencilerin İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi’nden Oturma İzni için randevu alması gerekmektedir. Randevular Bakanlığın web sayfası https://e-ikamet.goc.gov.tr/ üzerinden alınır. Oturma izni İlk Başvuru ve Uzatma Başvurusu olarak ikiye ayrılır:

İlk başvuru

Öğrencinin vize veya vize muafiyeti bitmeden (vize veya vize muafiyeti bittikten sonra randevu alan öğrencilerin işlemleri alınmayacaktır).

https://e-ikamet.goc.gov.tr adresinden girip İLK BAŞVURU’yu tıklayıp, bilgileri doldurup bilgisayardan çıktısını alması gerekmektedir. Randevu tarihi bilgisayardan alınan çıktıda yazmaktadır.

Uzatma Başvurusu

Uzatma başvurusu yapacak olan öğrencilerin mevcut ikametlerinin bitmemiş olması gerekmektedir. İkameti bittikten sonra sistem üzerinden uzatma randevusu alınamamaktadır.  Bu durumda ikameti biten öğrenci, ikamet bitim tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde İLK BAŞVURUDAN randevu alması gerekmektedir. İkameti bitip bu 10 günlük süre içerisinde randevu almayan öğrencilerin işlemleri alınmayacaktır.

Öğrencinin mevcut ikameti bitmeden https://e-ikamet.goc.gov.tr adresinden girip UZATMAYI tıklayıp bilgileri doldurup bilgisayardan çıktısını alması gerekmektedir. Uzatma randevusunda randevu tarihi yazmamaktadır. Ancak uzatma randevusunu almış olduğu tarihten itibaren en geç 5 gün içerisinde randevu kâğıdında yazan adrese gereken evrakı posta yoluyla göndermesi gerekmektedir.

Uzatma randevusu alındığında sistem otomatik olarak Müracaat Belgesi’ni vermektedir. Bu belgeyi öğrencilerin ödeme yaptığı makbuzun fotokopisi ile oturma kartı kendilerine ulaşana kadar yanlarında bulundurması gerekir. Müracaat belgesi Göç İdaresine başvuru yapıldığını gösteren bir belgedir.

Uzatma Başvuruları için Posta Adresi: İçişleri Bakanlığı Manisa Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü Sakarya Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No:304, Taç Bina İş Hanı Kat:3, Şehzadeler / MANİSA

İSTENEN EVRAKLAR

·         Pasaport fotokopisi (fotoğraflı sayfa, son giriş damgasının olduğu sayfa, eğer vize ile Türkiye ye giriş yapmış ise vizenin olduğu sayfanın fotokopisi).
Uyarı: e-vize ile Türkiye ye giriş yapmış olan kişi e-vize çıktısını ibraz etmek zorundadır.

·         18 yaşından küçük olan öğrencilerin;
Anne-baba muvafakatnamesi gereklidir. Muvafakatname’nin içeriğinde anne babanın “çocuğumun Türkiye’de ikamet etmesine ve Manisa Celal Bayar Üniversitesinde okumasına izin veriyorum.” demesi yeterlidir. Muvafakatname de hem annenin hem de babanın izni olması gerekmektedir.

·         18 yaşından küçük olan kişilerde DOĞUM BELGESİ istenir.

·         Öğrenci belgesi

·         4 fotoğraf; biyometrik fotoğraf olmalıdır.

İlgili öğrenciler randevu alırken bütün bilgilerini doğru yazmak zorundadır. Öğrencilerin genelde adreslerini ve iletişim bilgilerini yanlış yazdıklarını ve kartların bu yüzden öğrenciye ulaşamadığı tespit edilmiştir. (yanlış verilen beyanlardan öğrenci kendi sorumludur.)

ÖĞRENCİLERİN OKUL ADRESLERİNİ VE İLETİŞİM BİLGİLERİNİ DOĞRU YAZMASI GEREKMEKTEDİR. ÇÜNKÜ İKAMET KARTLARI VERİLEN ADRESLERE GÖNDERİLMEKTEDİR VE VERİLEN NUMARAYA MESAJ ATILMAKTADIR.

İkamet Kartı – Kart Bedeli

Kart Bedeli 55 TL’dir.

Kart Bedelini Manisa Mesir Vergi Dairesine yatırabilirsiniz. (Ayni Ali, 3316. Sok. No:22, 45000 Merkez/Manisa Merkez/Manisa)

ÖNEMLİ:  VİZE – VİZE MUAFİYETİ VEYA  İKAMETİ BİTİP EN GEÇ 10 GÜN İÇERİSİNDE RANDEVU ALMAYAN ÖĞRENCİLERİN İŞLEMLERİ ALINAMAYACAKTIR.

ÖNEMLİ: ÖĞRENCİ İKAMETİ ALACAK BÜTÜN ÖĞRENCİLERİN ÖDEMESİ GEREKEN HARÇ MİKTARI SADECE 55 TL DİR.  55 TL VERGİ DAİRESİNE ÖDENİR.

ÖNEMLİ: Üniversiteden mezun olan, ilişiği kesilen, bölüm değiştiren, başka bir üniversiteye geçiş yapan öğrenciler; ikametleri olsa bile GEÇERSİZDİR. Bu kişiler mezun olmadan, ilişiği kesilmeden önce yeni ikamet için randevu almalıdır.

Örnek olay; A öğrencisinin öğrenci ikameti Mart 2017 da bitiyor. Ancak öğrenci Kasım 2015 de mezun (VEYA İLİŞİĞİ KESİLMİŞ) olmuştur. Öğrencinin 2017 ye kadar olan ikameti mezun olduğu tarihten itibaren geçersizdir. Mezun olmadan önce veya mezun olduktan sonra en fazla 10 gün içerisinde yeni randevu alıp, başvuru yapması gerekir.

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik